Wymiana długoterminowa trwa zwykle jeden rok, podczas którego uczeń jest przyjmowany przez kilka rodzin w danym kraju i jest zobowiązany uczęszczać do szkoły. Okres wymiany długoterminowej może obejmować część lub całość wakacji poprzedzających lub następujących po roku szkolnym. Ten rodzaj wymiany dostępny jest dla młodzieży w wieku od 15,5 do 17,5 roku.
Cel wyjazdu to „cultural and fellowship opportunities”. W trakcie programu, młodzi ludzie uczestniczą w życiu rodzinnym mieszkańców danego kraju, poznają obyczaje, kulturę, uczą się języka w środowisku naturalnym (niemal wszyscy wracają z praktyczną znajomością języka w mowie i piśmie – nawet jeśli to jest dla nich zupełnie nowy język, jak np. hiszpański, a nawet chiński lub japoński), chodzą do szkoły (najczęściej programy nauczania nie są kompatybilne z polskimi), uczestniczą w kursach kwalifikacyjnych, podróżują, poznają młodzież z różnych krajów świata, która w tym programie również uczestniczy. Ich zadaniem jest bycie ambasadorami swojego kraju.
Często od ich własnej inicjatywy i przygotowania (wiedza o swoim kraju, klubie Rotary, materiały poglądowe, jak slajdy, zdjęcia, filmy, kasety, płyty, materiały reklamowe itp.) zależy, jak dużo skorzystają na tym pobycie oraz na ile zainteresują innych sobą i swoją ojczyzną.
Wymiana długoterminowa prowadzona jest z następującymi krajami: