Wigilia Wielu Narodów 2017

W sobotę 9 grudnia już po raz siedemnasty odbyła się organizowana przez Rotary Club Wrocław i Rotaract Club Wrocław Wigilia Wielu Narodów – Spotkanie Wielu Kultur w której corocznie uczestniczą studenci wymiany Rotary Youth Exchange z całego Świata, oraz przedstawiciele i hierarchowie różnych wyznań, mniejszości narodowych i etnicznych.

Spotkanie studentów wymiany rozpoczyna się każdego roku dzień przed Wigilią, tak aby mieli oni czas zwiedzić Wrocław i okolice. Jedną z atrakcji w jakiej młodzież miała okazję uczestniczyć była gra Eduball zorganizowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wyniki testu i dokumentacja fotograficzna potwierdzają skuteczność takiej formy nauki. Ponadto, niezmiennie od wielu lat, młodzież odwiedziła Wrocławski Rynek, Kościół Pokoju w Świdnicy , Zamek Książ , Panoramę Racławicką , Most Miłości, Wrocławską Katedrę Wrocławskie Zoo , Oceanarium i Hydropolis. Poznali  Dolny Śląsk , jego zabytki i Kulturę.

Sama Wigilia podzielona była na dwie części. Oficjalną – mającą miejsce w Pawłowicach w salach znajdujących się na terenie Pawłowickiego Pałacu , gdzie studenci wymiany mieli możliwość zaprezentowania repertuaru artystycznego i pochwalenia się przyswojeniem języka polskiego po kilku miesiącach spędzonych w Polsce (chapeau bas dla studentów z Wrocławia za przygotowanie programu artystycznego i kilku kolęd , do których wykonania przyłączyła się cała sala , pięknym przedstawieniem przywitała studentów młodzież Interactu Rotary Club Jelenia Góra Cieplice zachwycając swoim przedstawieniem wszystkich obecnych). Następnie kolejno występowali studenci z innych miast. Koncert Mileny Pioruńskiej i Julii Wiry wprowadził nas w prawdziwy Bożonarodzeniowy nastrój było miło. Przedstawiciele różnych wyznań mieli okazję, żeby przekazać swoje mądrości wszystkim zebranym i podsumować kolejny rok. Tym razem z pewnością wszystkim zapadnie w pamięci to, co powiedział Aleksander Gleichgewicht – przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, o tym, aby tradycje polskie takie jak przygotowywanie dodatkowego talerza dla nieznajomego gościa podczas Wigilii miały przełożenie w rzeczywistości. W Błogosławieństwach kolejnych wyznań usłyszeliśmy przesłanie dla wszystkich obecnych ,,bądżcie dobrzy jak chleb”  Na koniec uczestnicy razem odśpiewali piosenkę „We are the world” wprowadzając się w Wigilijny nastrój dzielili się opłatkiem . Druga część – kolacja wspólna dla Wszystkich odbyła się w śpiewie, tańcu i radości naszych studentów , dzięki którym impreza miała niepowtarzalny klimat. Po kolacji goście zajadali pierniki przygotowane przez studentów wymiany i ich host rodziny, popijając kompotem z suszu, jak na Wigilię przystało.

Z Rotariańskim Pozdrowieniem

Komitet Organizacyjny WWN 2017 RC Wrocław