Orientation Meeting Sopot 2-4 wrzesień 2022

Orientation Meeting Sopot 2-4 wrzesień 2022

W dniach 2-4 wrzesień 2022 odbyło się spotkanie szkoleniowe „orientation meeting”  dla oficerów wymiany , korespondentów oraz uczestników wymiany LTEP, którzy przyjechali na roczną wymianę do Polski.

 

Klubem organizującym spotkanie był RC Gdańsk Sopot Gdynia.

W piątek młodzież przybyła do Sopotu i została zakwaterowana w hotelu Miramar. Po obiedzie wszyscy uczestnicy odbyli spacer promenadą nadmorską w kierunku centrum Sopotu podziwiając uroki  kurortu: Molo, deptak – ul.Monte Cassino. W drodze powrotnej brzegiem morza ochotnicy wykąpali się w Zatoce Gdańskiej. Po kolacji studentka z Ukrainy Yelizavieta zaprezentowała swój kraj i przedstawiła uczestnikom sytuację jej pobratymców. Następnie Przewodniczący KWM Borysław Czarakcziew przedstawił program szkoleń, a każdy ze studentów przedstawił się w języku polskim co budziło wiele pozytywnych emocji u wszystkich obecnych. Prezentacja w języku polskim naszych zagranicznych podopiecznych mogła się odbyć dzięki ciężkiej pracy naszej koleżanki Krystyny Baj-Pawluk. Krystyna przeprowadziła z młodzieżą 15 lekcji języka polskiego w trybie on-line do czasu ich przyjazdu do Polski i będzie kontynuować je podczas ich pobytu w naszym kraju.
W sobotę szkolenia odbywały się w dwóch salach. W pierwszej szkoliła się młodzież pod okiem Marty Pierzkały , Krystyny Baj-Pawluk oraz Henryka Kalinowskiego. W drugiej oficerowie klubowi  oraz korespondencji dyskutowali na temat bieżącej pracy i organizacji programu LTE w roku 2023/2024. Łącznie  w spotkaniu uczestniczyły 33 osoby.  W godzinach popołudniowych młodzież udała się do Gdańska gdzie z przewodnikiem  zwiedzali miasto śladami makiet wykonanych przez RC Gdańsk Sopot Gdynia pod wspólnym tytułem ZOBACZYĆ ŚWIAT RĘKOMA (wieloletnia inicjatywa budowy makiet charakterystycznych punktów miasta dla osób niewidomych i niedowidzących z opisem makiet w języku Breille’a ) – Pomnik Poległych Stoczniowców, Żuraw, Kościół Mariacki oraz Ratusz Miejski. Studenci mieli możliwość zapoznania się z historią miasta ze szczególnym naciskiem na zrywy solidarnościowe które przyczyniły się do przemian europejskich. Po wyczerpującym spacerze i posiłku w gdańskiej pizzerii wróciliśmy do hotelu w godzinach późnowieczornych. 
Kluby uczestniczące w wymianie długoterminowej w 2022 roku to :
  • RC Bydgoszcz – 2 studentów inbounds ,
  • RC Bydgoszcz Brda – 3 studentów inbounds ,
  • RC Bydgoszcz Stare Miasto – 1 student inbounds ,
  • RC Gorzów Wielkopolski – 2 studentów inbounds ,
  • RC Katowice – 3 studentów inbounds ,
  • RC Kraków Wyspiański – 2 studentów inbounds ,
  • RC Toruń – 1 student inbounds ,
  • RC Warszawa Fryderyk Chopin – 4 studentów inbounds ,
  • RC Wrocław -4 studentów inbounds ,

Zobacz też

Wigilia Wielu Narodów 2022

Wigilia Wielu Narodów 2022

W dniach 9.12-11.12.2022 studenci długoterminowej wymiany młodzieży spotkali się we Wrocławiu.  Młodzież wraz z oficerami wymiany miała okazję uczestniczyć w…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")