Wszystko o wymianie w Korei Południowej…

Wszystko o wymianie w Korei Południowej…

 

Witam wszystkich którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć o wymianie w Korei Południowej.

 

SZKOŁA

 

Zacznijmy od normalnego dnia. Zazwyczaj szkoły w Korei zaczynaja się o 9 i kończą o 16:40. Później  uczeń musi iść do Akademii, która kończy się o godzinie 22. Po jej zakończeniu ma wybór iść do domu albo do biblioteki uczyc się dalej i wraca do domu późno w nocy. Muszę jeszcze wspomnieć, że zależy to od poziomu szkoły i ambitności ucznia. Oczywiście w Korei nastolatkowie nie mają wyboru pomiędzy rozwijaniem swoich hobby, a uczęszczaniem na zajęcia w Akademi, które są związane z kontynuacja nauki. Osoba która wybierze sobie Koreę południowa jako kraj w którym będzie odbywała swoją wymianę musi wiedzieć, że przeważnie koreańscy uczniowie w przedziale wiekowym od podstawówki do końca liceum nie będą mieli czasu na wychodzenie, czy to do kawiarni, czy też na obiad lub na inne event’y, które będą się tutaj odbywać, ale oczywiście będą próbowali znaleźć czas aby pokazać wam Koreę.

 

 

Koreańscy uczniowie są bardzo przyjacielscy i na na pewno będziecie się czuli jak część społeczeństwa szkolnego, jednakże będziecie musieli się liczyć z tym, że Koreańczycy będą piszczeli na wasz widok, albo chcieli zrobić zdjęcia. Możecie mi nie wierzyć, ale był to bardzo częsty odruch na nasz widok (ponieważ razem ze mną chodzą jeszcze 2 inne osoby z zagranicy do szkoły). Nie każda szkoła w Korei ma wysoki poziom nauczania co za tym idzie porozumiewanie się w języku angielskim może być bardzo trudne. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ trafiłam do damskiego liceum, które można by było porównać do naszego technikum i mogę z ręka na sercu powiedzieć,że konwersacja w języku angielskim nie jest możliwa. Moi znajomi z wymiany uczą się w liceum gdzie poziom jest wysoki i w nim przeważnie większość osób mówi bądź rozumie angielski.

Kolejną bardzo ważną rzeczą w koreańskiej szkole jest mundurek.

Trzeba go codziennie ubierać i raczej jego brak nie jest dobrze przyjmowany. Rownież w wielu szkołach zabroniony jest zbyt mocny makijaż bądź wszelkiego rodzaju biżuteria.

Na początku przyjazdu dobrze jest się zaopatrzyć w mała poduszkę oraz kocyk do użytku w szkole oraz jakieś klapki, ponieważ są tu bardzo popularne, jako szkolny zestaw surviwalowy.

 

RODZINA

Kolejną rzeczą, którą chciałabym omówić jest host rodzina. Na początku pragnę powiedzieć, że nie trzeba się martwić o kontakt, ponieważ większość osób jest tu bardzo miła, przyjacielska oraz pomocna! Jedyną wadą jest to, że praktycznie przez cały dzień nie ma nikogo w domu, więc trzeba być bardzo samodzielnym i potrafić sobie zorganizować różne zajęcia, aby zająć czas (dotyczy to również weekendów).

Również, aby nie było nieprzyjemnego zaskoczenia w Korei nie obchodzi się świąt! Chodzi mi o święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, księżycowy Nowy Rok etc. Ambasada polska oraz księża Pallotyni organizują spotkanie świąteczne, w którym można wziąć udział i poczuć atmosferę świąt. Jeśli tęsknisz za rodziną, a jest to czas kiedy każdego studenta dopada chwila nostalgii, polecam serdecznie to spotkanie.

Dlatego ważne jest aby mieć dobry kontakt z innymi uczniami z wymiany, ponieważ przechodzą przez to samo co ty więc będziecie się mogli nawzajem wspierać

 

 

ROTARY

Rotary w Korei  dzieli się zupełnie inaczej niż w Polsce. Jest bardzo dużo dystryktów i klubów i każdy w nim spełnia  jakąś rolę.

Koreańskie Rotary również oferuje nam wycieczki. Jedna z nich jest to objazdowa wycieczka po Korei, a druga to do zagranicznego kraju azjatyckiego.

Wycieczka objazdowa jest podzielona na 5 różnych wycieczek po 3 dni. Po kolei zwiedza się różne prowincje.

Jeśli chodzi o wycieczkę międzynarodową to nie mogę się za dużo wypowiedzieć, ponieważ się nie odbyła oraz nie dostałam pozwolenia na wyjazd z innym dystryktem.

Rotary w Korei oferuje również zajęcia z języka koreańskiego oraz kultury, a ponadto  czasami odprawia specjalne festiwale.

 

 

RÓŻNICE i PODOBIEŃSTWA

chciałabym jeszcze opowiedzieć o paru takich rzeczach które w pierwszych momentach mogą nas szokować w Korei.

 

1. Pałeczki

Jak pewnie wszyscy wiemy w Korei je się pałeczkami i w większości restauracji nie będzie widelców, jednakże jeśli masz duży problem z ich używaniem nie bój się pytać czy maja widelce bądź noś ze sobą swój podręczny , można go bardzo łatwo dostać w koreańskich sklepach (np. Daiso) i są naprawdę tanie.

 

2. Toalety

w Korei mogą wyglądać trochę inaczej niż w Polsce bądź innym zakątku świata. Są to toalety, które są wbudowane w podłodze. Szczerze mówiąc nigdy sama z nich nie korzystałam bo zazwyczaj w takiej toalecie powinien się znaleźć chociaż  jeden sedes, ale nie zawsze.

Skoro jesteśmy już przy tym temacie to w Korei raczej nie wyrzuca się zużytego papieru do muszli a raczej do kosza który stoi obok.

 

2. Czystość

Korea po mimo, iż jest to przepiękny kraj jest tu bardzo brudno. Szczególnie klatki schodowe prowadzące czy to do mieszkania czy w centrum miasta prowadzące do poszczególnych restauracji. Zaliczają się do tego ulice, okna no i oczywiście toalety. W porównaniu do Europy jest tu znacznie mniej higienicznie.

 

3. Szatnie

Kolejna rzeczą, która raczej nie jest popularna w Polsce. W szatniach zazwyczaj wszystkie prysznice są razem bez żadnych zasłon oraz osoby korzystające z szatni zazwyczaj chodzą po niej tak jak ich obdarzyła matka natura niezależnie od wieku.

 

4. Parkingi i autostrady

Przy wjeździe na parking automat nie wydaje żadnych karteczek tyko zapisuje sobie rejestracje poprzez kamerę stojąca przy szlabanach.

 

5. Chleb

W Korei bardzo ciężko jest znaleźć prawdziwy chleb. Zazwyczaj w piekarniach chleb jest w postaci chleba tostowego bądź napompowanych słodkich bułeczek.

 

6. Warzywa i owoce są bardzo drogie w Korei

 

7. Oferty

W Korei jest bardzo dużo przecen, które zmieniają się z tygodnia na tydzień. Każdy sklep ma swoje punkty, które warto zbierać.

 

8. Komunikacja

W Korei komunikacja miejska jest świetnie rozwinięta. Osobiście moim ulubionym środkiem transportu jest metro. Funkcjonują tutaj autobusy oraz tanie taksówki.

!ostrzeżenie! Proszę bądźcie ostrożni w autobusach i się czegoś trzymajcie, ponieważ kierowcy raczej maja ciężka nogę i chcą dostać się do następnego przystanku jak najszybciej

 

9. Zdjęcia

W Korei robi się zdjęcia wszędzie ze wszystkimi o wszystkim o każdej porze dnia i nocy

 

10.배달- dostawa

Jest jedno z pierwszych słów które trzeba się nauczyć. Tutaj są dostawy wszystkiego, wszędzie.

Można zamówić sobie jedzenie do szkoły, do pracy, do parku na prawdę w każde miejsce, a co najlepsze są one bardzo tanie!

 

Więcej relacji tej osoby: