Od 5 miesięcy jestem na wymianie w Turcji.

Od 5 miesięcy jestem na wymianie w Turcji.

Cześć! Mam na imię Paulina, mam 17 lat i od 5 miesięcy jestem na wymianie w Turcji. Jestem pierwszą studentką, której udało się zgłębić kulturę i piękno tego kraju z programem wymiany długoterminowej Rotary. Zapewne wielu z was pomyśli że Turcja nie jest najciekawszym kierunkiem, że jest do niej blisko, a kultura chociaż muzułmańska to za bardzo się od naszej europejskiej nie różni. Nic bardziej mylnego! Turcja jest niesamowita! Wszystko jest inne, wszystko jest intrygujące i piękne. Ani przez chwilę nie żałowałam swojego wyboru.

Co mnie w niej tak oczarowało? Przede wszystkim mentalność Turków. Są niezwykle przyjaznymi, otwartymi i uczynnymi ludźmi. Są też bardzo społeczni, mają mnóstwo znajomych których bardzo chętnie goszczą na obiadach i kolacjach w swoim domu. Starają się zaprzyjaźnić z każdym kogo spotkają, a dom przeciętnego Turka przynajmniej raz w miesiącu gości wszystkich sąsiadów 🙂

W ich kulturze ważną rolę odgrywa także rozrywka. W Turcji na taniec i śpiew nigdy nie ma złego miejsca czy pory! W restauracji, na ulicy, na przerwie, w sali lekcyjnej wraz z nauczycielami! Gdziekolwiek pojawia sie jakaś melodia, ludzie gromadzą się, wspólnie tańczą i śpiewają. Jestem pewna, że każdy ekstrawertyk doskonale się tu odnajdzie.

Turcja jest także świetnym wyborem dla osób, które podobnie jak ja interesują się historią i uwielbiają podziwiać antyczne zabytki. W czasie mojej 5-miesięcznej przygody miałam przyjemność podziwiać niezliczoną ilość wiekowych meczetów, kościołów i starożytnych miast. W Turcji, gdziekolwiek byście się udali, znajdziecie mnóstwo takich obiektów.

Jak wszyscy z pewnością się orientujecie, będąc na wymianie tak jak i w Polsce podlegamy obowiązkowi szkolnemu. Jaka jest więc szkoła w Turcji? Tutaj również spotkałam się z pozytywnym zaskoczeniem. Program nauczania jest dosyć podobny, ale na tym podobieństwa się kończą. Na lekcjach jest zdecydowanie luźniej, nie panuje napięta atmosfera, zauważyłam że wpływa to bardzo pozytywnie na wyniki uczniów. Najbardziej zszokowała mnie jednak relacja pomiędzy uczniami i nauczycielami. Codziennie na przywitanie czule się przytulają, wspólnie spędzają przerwy i jedzą obiady na stołówce. Jak już wcześniej wspomniałam, każdy ekstrawertyk będzie czuł się tu jak ryba w wodzie 🙂 Na sam koniec zostawiłam najlepsze: turecką kuchnię!! Większość Turków umie naprawdę nieźle gotować. Znakomicie przyrządzone ryby, tureckie klopsiki köfte, dolma – zielona papryka faszerowana ryżem czy pierożki mantı to zaledwie kilka pozycji z długiej listy wyśmienitych dań które na codzień jadam. Turcy jadają również wiele warzyw i owoców, wegetarianie z pewnością znajdą dla siebie pyszne warzywne zupy i sałatki. Oczywiście na tym nie koniec, wymieniłam jedynie kilka głównych powiązanych z mieszkaniem w Turcji aspektów. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej bądź też ma jakieś pytania, bardzo chętnie na nie odpowiem. Można skontaktować się ze mną pod tym adresem e-mail: pgackowska.rajs@gmail.com

Türkiye’de görüşürüz – Do zobaczenia w Turcji

Więcej relacji tej osoby: