Nowy Rok – Nowa rodzina

Przez ostatnie miesiące wiele się działo. Zmiana rodziny, wiele wycieczek w tym do Japonii oraz Nowy Rok.

1 Stycznia nadszedł czas zmiany Host rodziny. Z pierwszą rodziną bardzo się zżyłem, zawsze mi pomagali z językiem jak i z wymianą. Jednak na szczęście do nich wrócę. Po 2 Host rodzinie z powodu dalekiego zamieszkania mojej 3 Host wracam do pierwszej. Aktualnie moja Host rodzina jest bardzo sympatyczna. Mam Host siostrę, która 4 lata temu była na wymianie we Włoszech, oraz Host brata o dwa lata młodszego. Spędzam z nimi wiele czasu, chcą abym poczuł się jak w domu. Uważam że naprawdę mam wielkie szczęście co do rodzin.

Od lewej po kolei jest: Pierwszy Host tata, Ja, Exchange student z Czech, oraz aktualna Host Rodzina.

Moja pierwsza host rodzina pokazała mi północ Tajwanu. Zabrali mnie nad ocean, do wspaniałych świątyń oraz innych zabytków Tajwanu.

Mój klub Rotary zabiera mnie na wiele wycieczek. W przeciągu 4 miesięcy miałem wycieczki np. na centrum Tajwanu w góry czy to Na wyspę Kinmen.

Co do języka to jak się okazuję chiński nie jest aż tak straszny. Po 4 miesiącach dogaduje się z host mamą po chińsku. Staram się używać jak najmniej Angielskiego w komunikacji z nauczycielami oraz znajomymi ze szkoły. Nawiązując do szkoły to w naszym dystrykcie uczęszczamy do dwóch szkół. W każdy Wtorek oraz Czwartek mamy Chinese Class w której uczymy się języka, oraz mamy High School każdego dnia. W mojej szkole lekcje codziennie są do 16. Kilka miesięcy temu wszyscy Exchange Studenci mieli Placement Test. Polegał on na sprawdzeniu naszego poziomu Chińskiego, oraz przyporządkowanie do klas pod względem tego języka. Nie wiem jakim cudem ale osobiście dostałem się do drugiej najlepszej klasy, gdzie jest bardzo wysoki poziom, oraz idziemy bardzo szybko z materiałem.

Oto jest moja Chinese Class.

Powracając do High School w listopadzie moja szkoła zabrała mnie na wycieczkę do…..Japonii! 6 dni w Japonii z samymi Tajwańczykami to niesamowite przeżycie. Zwiedziliśmy piękne zakątki tego kraju, jak i odwiedziliśmy japońskie High School oraz Uniwersytet. Przez 2 noce razem ze znajomymi ze szkoły nocowaliśmy u Host Rodzin. Każdy dostał swoje Japońskie imię. Osobiście uważam że ta wycieczka oprócz poznania kultury innego kraju, tradycji w rodzinie, jedzenia oraz szkół to była bardzo dobra okazja do większej nauki chińskiego, ponieważ poziom angielskiego znajomych ze szkoły był bardzo niski.

W mojej szkolę mamy wiele klas pod różnymi profilami. Malarstwo, Taniec, Drama, Mechatronika czy Językowe klasy to tylko nieliczne z profili. Ostatni odbył się również konkurs Military. Każda klasa musiała przygotować dany układ jak w wojsku, lecz mogli dodać jakieś kawałki choreografii w zależności od ich profilu. Bardzo podobał mi się występ klasy Tanecznej, która zajęła 2 miejsce.

Wraz z Exchange studentami mamy wiele Eventów takich jak Halloween party, Talent show czy prezentowanie naszego kraju dla przyszłych studentów wymiany z Tajwanu. Na każdym evencie mamy motywacje, ponieważ są nagrody w postaci bonów do sklepu. Na Talent Show wraz z moją grupą zdobyliśmy 5 miejsce. Przedstawiliśmy sytuacje Exchange Studenta w sklepie, gdy nie zna chińskiego.

Najciekawszym momentem wymiany stwierdzam że był Nowy Rok. Wszyscy Studenci wymiany z Tajwanu zjechali się do Taipei i razem przywitaliśmy nowy rok oglądając wspaniały pokaz fajerwerków przy Taipei 101. Uważam że zapamiętam ten pokaz przez bardzo długi czas.

Uważam że te 4 miesiące minęły wspaniale. Niestety zostało mi tylko 6 miesięcy i będzie trzeba powrócić do rzeczywistości.