Kurs języka polskiego i kultury w Bydgoszczy

Kurs języka polskiego i kultury w Bydgoszczy

W Bydgoszczy odbył się pod koniec sierpnia 2017 r. 9-dniowy kurs języka polskiego i kultury dla zagranicznych licealistów uczestniczących w programie rocznej wymiany młodzieży Rotary International. Udział w nim wzięło przeszło 60 osób z 12 krajów obu Ameryk i Azji.

Tradycyjnie ważnym punktem programu obozu językowego była wizyta w bydgoskim ratuszu, gdzie młodych gości przywitał prezydent miasta Rafał Bruski. Wyraził swą satysfakcję z faktu, że zagraniczna młodzież rozpoczyna pobyt w Polsce od wizyty w Bydgoszczy. Młodzi byli bardzo przejęci uroczystym powitaniem przez prezydenta i jego zespół.

Gro zajęć  na kursie dotyczyło poznania podstaw porozumiewania się w języku polskim, zwłaszcza na ulicy, w podróży, na zakupach i w szkole. Na systematyczną naukę reguł naszego trudnego języka przyjdzie czas we wrześniu, po powrocie do miast-gospodarzy. Wtedy młodzież rozpocznie obowiązkowy 80-godzinny kurs, w całości finansowany przez kluby goszczące.

Oddzielna część bydgoskiego kursu obejmowała elementy historii Europy i Polski. Mówiliśmy o historii średniowiecza, którą znakomicie zilustrowała całodniowa wycieczka do zamku krzyżackiego w Malborku, ale również o polskich losach w czasach II wojny światowej. Wcześniej cmentarz żołnierzy polskich na Monte Cassino, który młodzież ze świata odwiedza podczas wiosennej wycieczki po Europie, był całkowicie niezrozumiałym zjawiskiem z gatunku fantasy, a nie zrozumiałym faktem historycznym.

Uzupełnieniem programu realizowanego na obiektach Centrum Sportu ZAWISZA w Bydgoszczy były zajęcia sportowe oraz warsztaty muzyczne.

Na zakończenie kursu młodzież pisała test sprawdzający stopień przyswojenia poznanego materiału. 7 osób uzyskało ponad 90%, w tym trzy dziewczyny z USA: Charlotte Little – 99%, Carli Newman – 98% i Tyndall Rounsefell – 97%. Początek przygody z językiem polskim dla młodych gości jest naprawdę obiecujący.

Zobacz też

EUROTOUR 2019

EUROTOUR 2019

E U R O T O U R Candela Adrogué Porrez Podróż  mojego   życia     Jak było i…

Witajcie w domu!

Witajcie w domu!

  Witajcie w domu!   Program wymiany Rotary Youth Exchange 2018/19 możemy uznać za otwarty. Rozpoczęła się piękna podróż dla…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")